top of page

Marcin Kędzierski

 

E-mail: marcin.l.kedzierski@gmail.com

Telefon: 506 772 670

Obrazy Miasta

Interesuje się miastem i jego mieszkańcami. Banalne sceny warszawskie t.j autobusowy przystanek, ulica, metro, blokowiska zostają przekształcone w ramę nadającą egzystencjalnego charakteru prostym bohaterom jego obrazów. Swój debiut artystyczny zanotował dokładnie na przełomie wieku w latach 1998-2001. Mimo to rezygnuje z publicystycznego charakteru swojej twórczości typowego dla jego rówieśników i maluje stop-klatki zwykłych miejskich obserwacji. W swoim malarstwie nawiązuje m.in. do twórczości Andrzeja Wróblewskiego oraz Jarosława Modzelewskiego. Inspiruje się również twórczością Edwarda Hoppera .W roku 2004 wraz z Małgorzatą Wardą założył Grupę Miejską zajmującą się artystycznym komentowaniem życia w mieście oraz działaniem w przestrzeni publicznej.

Wystawy indywidualne
 

Fin de siecle 2015,

Otwarta Pracownia, Kraków

​2015 r

 

Dokumentacja fotograficzna do obrazów powstała na przestrzeni ostatnich kilku lat. Motywy znajdowałem w najbliższym otoczeniu – na warszawskim osiedlu Sielce, gdzie mieszkam, w innych centralnych rejonach stolicy, jak również zaobserwowanych podczas podróży, m.in. w Krakowie czy nawet we Włoszech. Retrospekcja dotyczyła miejsc typowych i raczej dobrze mi znanych. Po głębszej analizie odniosłem wrażenie, że świat, w którym żyję na co dzień, jak i osoby, które spotykam, w dalszym ciągu nie wyzwoliły się z dawnych zwyczajów, panujących tu od lat. Co więcej, pojawiły się zjawiska charakterystyczne dla schyłkowej epoki końca XIX w., zwanej fin de siècle’m.

Zainteresowania

Malarstwo

Fotografia

Literatura

Inspiracje

Sztuka Średniowieczna

Andrzej Wróblewski

Jarosław Modzelewski

Marek Nowakowski

Edward Hopper

Otwarty Garaż,

Ludna 9, Warszawa

​2009 r

 

Wystawa plakatów Grupy Miejskiej w ramach festiwalu Re;wizje 2009 miała miejsce w garażu na ulicy Ludnej w Warszawie i za pomocą kamery internetowej można ją było oglądać w PKiN podczas trwania imprezy. Obraz z Powiśla był wyświetlany z specjalnie przygotowanej makiecie - miniaturze garażu z ulicy Ludnej. Wystawa prezentowała plakaty Grupy Miejskiej które powstały na przestrzeni kilku miesięcy. Ich treść luźno związana z motoryzacją komentowała współczesne sytuacje z życia mieszkańców miasta. Autorami koncepcji byli Marcin Kędzierski, Henryk Piechnik. Teksty plakatów - krótkie formy literackie przygotował Szymon Augustyniak, Henryk Piechnik oraz Małgorzata Warda.

Miejsce Zamieszkania

Galeria Sandhofer, Innsbruck  2008 r.

Galeria Bałtycka, Ustka 2008

Salon Sztuki, Warszawa 2007

 

Wystawa prezentowała prace inspirowane pejzażem miejskim Stegien, typowego osiedla mieszkaniowego charakterystycznego dla krajobrazu XX w. Polski. Obraz rzeczywistości prezentowany za pomocą ekspozycji malarskiej (proste, geometryczne pejzaże) jak i rzeźbiarskiej (modele bloku i mieszkań) ma wyraz optymistyczny i przełamuje szarą konwencję kojarzoną powszechnie z tą tematyką.

Obrazy Miasta

Galeria Zakręt - IHS UW w Warszawie 2003

 

Debiut artystyczny, cykl obrazów na podstawie reportersko obserwowanego miasta. Współpraca kuratorska Joanny Sokołowskiej.

 

 

Edukacja

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wydział Grafiki

1998 r.

 

Dyplom w Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego. Gościnnie w pracowni Malarstwa Leona Tarasewicza. Rysunek w pracowniach prof. Adama Styki oraz prof. Juliana Raczko. Fotografia w pracowni Rosława Szaybo.

bottom of page